A lelki tudás mindig a Gurun keresztül száll alá hozzánk. Krisna ezt a tanítást adja. Ha megleljük a megfelelő Gurut, azaz lelki tanítómestert, akkor megérthetjük, mi micsoda. Krisna a Srímad Bhagavad-gítában adott karma-jóga tanácsokat, gjána-jóga tanácsokat, hatha-jóga tanácsokat, de legvégül bhakti-jóga tanácsokat. A bhakti-jóga a legegyszerűbb módja a Legfelsőbb elégedetté tételének. Krisna azt mondja, aki elnyeri a Krisna-tudat tudását, annak elméje mindenképp felemelkedik a lelki síkra, majd béke, boldogság, szeretet, gyengédség és minden más elérkezik hozzá ahogy örömteli módon gyakorolja a Krisna-tudatot. Krisna szerint bármit megtehetünk az Ő elégedettségére, ha azzal nem okozunk zavart a környezetünkben; ha mindent az odaadás szellemben próbálunk megcselekedni, akkor életünk áldásossá válik. Krisna a Legfelsőbb Úr, minden belőle árad ki, és minden őbele olvad vissza.
A Brahma-szanhitában ez a vers áll:
ísvarah paramah krisnah szacs-csid-ánanda-vigrahah
„Krisna minden ok oka...”
Milyen más áldásban reménykedhetünk, ha Ő maga mond el mindent a Bhagavad-gítában. Mindenki, akárki legyen is, ha megpróbálja követni az Úr Krisna tanításait, élete mindenképpen áldásossá válik. A vallásnak oly sok csatornája van, de valójában csak egyetlen vallás létezik. Krisna a Gítá egyik végső és egyben legfontosabb versében azt mondja:
szarva-dharmán paritjadzsja mám ékam saranam vraja
aham tvám szarva-pápébhjó móksajisjámi má sucah
„A te számládat beleolvasztom az én számlámba. Mindeneden rajta tartom a szemem, és nem leszel felelős semmiért. Ezt a számlát csak nálam tudod megnyitni.”
Ez a Bhagavd-gítá végkövetkeztetése. Van valamennyi képességünk ennek megtételére, hiszen jívák, lelkek vagyunk, akik akarnak, éreznek és gondolkodnak. De az akarat, az érzés és a gondolkodás önmagában nem elég, ha nincs kapcsolatunk a lelki tudással. Máskülönben csak az anyagi világ zár minket magába, nem tehetünk meg bármit. Az isteni hangrezgésen keresztül összeköthetjük magunkat Krisna lelki birodalmával. Krisna maga jelent meg a lelki hang alakjában. A neve pedig nem más, mint Harinám.
Sríla B.Sz. Góvinda Dév-Gószvámí Mahárádzs
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése